Kolejka w Dolinie Chochołowskiej

Ciuchcia w Dolinie Chochołowskiej

Majowy weekend lub wakacje a nawet inny okres w Tatrach można spędzić na różne sposoby. Wszystko zależy od wyobraźni weekendowicza, dobrej organizacji i tego, co do zaoferowania gościom mają górale spod Giewontu. A propozycji w tejże materii jest całkiem sporo, od lotów nad Tatrami sprzętem wszelakiej maści do podążania przez nasze polskie Tatry kolejką turystyczną, potocznie zwaną „ciuchcią”. Niestety, jeśli chodzi o ciuchcie, nie nadeszły jeszcze czasy, gdy będzie można nią dojechać  na tatrzańskiej ziemi do każdego upodobanego miejsca, ale na dzień dzisiejszy można mknąć ową przez Dolinę Chochołowską tudzież ulicami stolicy Tatr, czyli w Zakopanem.

Atrakcyjna Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest doliną, która nie ma sobie równych pod względem długości i wielkości w polskich Tatrach. Mierzy sobie bowiem ok 10 kilometrów długości i zajmuje obszar na ponad 35 kilometrów kwadratowych. Dolna część doliny to właściwie głęboki wąwóz na którym występują tzw. bramy, czyli przewężenia jakie tworzą skały. Zbudowana jest ze skał krystalicznych w części południowej i ze skał osadowych w części północnej. Rzeźba doliny to dzieło lodowca tudzież potoku przepływającego przez Chochołowską. Na terenie doliny jest wiele jaskiń niedostępnych dla ruchu turystycznego. Niegdyś polany i hale Doliny Chochołowskiej stanowiły najwiekszy ośrodek pasterski w Tatrach. Było tu mnóstwo bacówek, szałasów i szop. Chochołowska miała też swoją przeszłość górniczą. Dziś stanowi głównie atrakcje turystyczną. Od pewnego czasu prócz podążania przez dolinę bryczką, można poruszać się po niej kolejką turystyczną tzw. „ciuchcią”.

Co to za kolejka ta Ciuchcia?

Ciuchcia czeka na spragnionego wrażeń weekendowicza, który w maju przybył w Tatry, by nieco odpocząć od „szarówki”, już u wejścia do Doliny Chochołowskiej. Jak wygląda owa kolejka turystyczna? Otóż całkiem oryginalnie, bowiem skałada się z traktora stylizowanego na lokomotywę, zaś z tyłu przyczepione są do owej lokomotywy wagoniki. Ciuchcią pomkniemy wprost do Polany Huciska. Jest to reglowa polana w Dolinie Chochołowskiej. Jest położona po wschodniej stronie Potoku Chochołowskiego. Dlaczego owa polana zwie się nieco dziwnie „Huciska”? W dawnych czasach istniała tutaj kopalnia i huta rud żelaza, ale bez obaw, teraz niczego się tu nie wydobywa, ani nie przetwarza. Znajdują się tu zato szałasy i ławki dla turystów.

Ponieważ Polana Huciska leży właściwie w połowie Doliny Chochołowskiej, więc dalej będziemy mogli udać się pieszo tudzież wypożyczonym rowerem. Za Polaną Huciska przechodzimy przez skalne zwężenie zwane Niżnia Chochołowska Brama. Jadąc ciuchcią, która kursuje co pół godziny, czy podążając pieszo, naprawdę mamy co podziwiać w Dolinie Chochołowskiej. Dolina jest bogato zalesiona, 2/3 doliny pokryte jest lasami świerkowymi, w części dolnoreglowych lasów wystepują buki, jodły tudzież reliktowa sosna zwyczajna. Na halach, właśnie w maju, kwitną całe połacie krokusów.  Na Polanie Chochołowskiej będziemy mogli rzucić okiem na drewnianą kaplicę znajdującą się pod lasem, na górnym skraju polany. Wybudowana jest w góralskim stylu, zwięczona na kopule krzyżem z surowego, nieheblowanego drewna. Powstała na potrzeby serialu „Janosik” i stoi do dziś.

Wybierając się na weekend majowy w Tatry, koniecznie należy zaplanować kurs kolejką turystyczną. Będzie co wspominać i opowiadać potomnym. Zaś fotki powstałe w czasie podróży ciuchcią wzbogacą nasze albumy z pobytu w górach.

Agatka/wZakopane.pl